בדיקת אינטגרציה

בדיקת אינטגרציה היא בדיקה שנועדה לוודא את תפקודם של רכיבים שונים במערכת, תוך תלות קיימת זה בזה ואת ההשפעה של רכיבים מסוימים על תפקודם של אחרים. למעשה, הצורך בבדיקה קובע כי עצם קיום של מספר חלקים תקינים ועובדים במערכת אינו מבטיח את תפקודה היעיל של המערכת כולה.

בישראל המונח בדיקת אינטגרציה הוא מונח שנדרש בחוק ובתקן, בהקשר למערכות גילוי וכיבוי אש, כאשר יש לבצע את הבדיקה מדי תקופה כנדרש, על ידי גורם חיצוני ומוסמך (קיימת רשימת מעבדות מאושרת לצורך זה), תוך הנפקת דו”ח בדיקה מפורט המתאר את התנהגות החלקים השונים במערכת, וכמובן אישור וחותמת סופית לתקינותם.

מדוע קיים הצורך בבדיקה כאשר כל מרכיבי הכיבוי נבחרו בקפידה, נבדקו ואושרו?

בדיקת האינטגרציה למעשה אינה מתייחסת לאיכות כל מרכיבי מערכת הכיבוי בנפרד, אם כי בהשפעתם זה על זה. חשוב לדעת כי בתחום מערכות לגילוי וכיבוי אש לא תמיד כל מערך המיגון מתוכנן יחד ומותקן על ידי אותה חברה. הקבלן יכול להתקין חלונות ווילונות לשחרור עשן כחלק מסטנדרט הבנייה, והדיירים יכולים לבחור ולהוסיף ספרינקלרים ומתזי מים, גלאי עשן, להחליף דלתות רגילות בדלתות אש ולהרחיב את המיגון כרצונם. הבדיקה מיועדת לוודא כי קיים סנכרון בין המערכות השונות וכי ברגע האמת כולן יתפקדו מא’ ועד ת’ וללא ליקויים.

מה כוללת בדיקת אינטגרציה?

אופי הבדיקה ושלביה כמובן מושפעים מאופי מערכת הגילוי וכיבוי האש המותקנת במבנה. הבדיקה תתחיל בסקירה של כל המערכות הקיימות והתאמתן, ובהמשך תגובה של מערכת אחת לפעולה של האחרת. מערכות לגילוי וכיבוי אש תלויות גם במערכות המבנה הקיימות דוגמת מערכת החשמל ומערכת המים ועל כן גם אלה זוכות לבדיקה קפדנית.

בין שלבי הבדיקות החשובים:

  • סגירה מלאה של דלתות האש
  • פתיחה של מעברי חילוץ ומעברי חירום
  • פתיחה של פתחי אוורור ושחרור עשן
  • הפעלת מתקנים ליניקה ושחרור עשן
  • הפעלת מערכות הכיבוי והתזת המים
  • הפעלת מערכת הכריזה ואיכות השמע בכל חלל המבנה וסביבתו בתנאים שונים.
  • יצירת קשר עצמאי עם מערכות הכיבוי וההצלה לצד בחינת יכולות התקשורת והזעקה אוטומטית של כוחות הכיבוי, בהתאם לאופי המערכת.

חשוב לבצע בדיקות אלו בד בבד ואף לוודא כי מעבר לתפקוד המערכות לא נוצר כל נזק עקב הפעלתם, דוגמת השפרצת מים מסוכנת על נקודות חשמל, הצפה של חללים קטנים, סגירת דלתות חסינות אש ויצירת מקומות מלכוד. מטרת בדיקת השילוב היא לוודא כי לא די בכך שהמערכות עובדות הן גם משיגות את ייעודן ושומרות על רמת בטיחות גבוהה במיוחד בעבור המבנה והשוהים בו.

חברת פארגון מקבוצת ברנע מספקת מענה למבני מגורים, למפעלים, לארגונים ולתעשייה, בהתאמה והתקנה של מערכות מקצועיות ואיכותיות למיגון מפני אש ועשן, ואף מורשית לביצוע בדיקת אינטגרציה מלאה, המתבצעת בסטנדרטים מחמירים ומבטיחה תפקוד מלא של המערכות בזמן אמת.

 

גולשים שקראו מאמר זה התעניינו לגבי: