תקן 12101 חלק 2

12001מכון התקנים הישראלי ידוע כאינו נופל ואף עולה על ארגוני תקינה ובקרה ידועים בעולם המערבי, בניהם מכוני התקנים באירופה ובארה”ב, וזאת בזכות ראיה ביקורתית והצבת סטנדרטים גבוהים במיוחד בתחומי הייצור והשירות, תוך התייחסות לפרמטרים של איכות, בטיחות וסביבה.

התקנים הישראלים נבחנים מחדש לעתים קרובות, ולכל הפחות מדי חמש שנים, זוכים לעדכון וחידוש תוך התאמה לתנאי השטח המשתנים ולטכנולוגיות השונות המתפתחות ומשפיעות על תהליכי ייצור ואיכות המוצרים.

תקן המתייחס לבטיחות במבנים, בהקשר של בטיחות מפני אש, הוא תקן מוקפד ומחמיר המגדיר פתרונות מוקדמים ומניעה באמצעות מערכות לשחרור עשן וחום, שיבטיחו מניעה אפשרית של פרוץ אירועי אש, גילוי מוקדם במקרה של פריצת אירוע והגנה על חיי אדם ורכוש במהלכו.

בניגוד לנהוג לחשוב, במקרה של אירוע אש במבנה, הסכנה המידית והחמורה ביותר אינה מגע ישיר עם האש, כי אם חנק כתוצאה משאיפת עשן, תצורת מוות קשה המאפיינת מקרי מוות רבים במקרה של פריצת דליקה במבנים, בישראל ובעולם.

מערכות לשחרור עשן הן מערכות מנע המותקנות מראש, כבר במעמד תכנון ויישום הבניה, ומבטיחות כי במקרה של דליקה, לעשן הסמיך, הרעיל והמסוכן תהה דרך מילוט ומסלול שיאפשר את שחרורו אל האוויר הפתוח וייצור מסלול מילוט ויציאה לשוהים במבנה, שאינו מהווה סכנת שאיפת עשן ויאפשר יציאה בטוחה אל המרחב הפתוח.

תקן חשוב זה, נבנה, נקבע ואושר על ידי גורמים ממסדיים ופרטיים רבים במדינת ישראל, בניהם משרד הביטחון, משרד הפנים, משטרת ישראל, רשות ההתאחדות לצרכנות, התאחדות התעשיינים, איגוד חברות הביטוח, איגוד לשכות המסחר, תעשיית האלקטרוניקה והתוכנה וכמובן הג”א והרשות לכיבוי אש. השילוב בין כל כך הרבה מובילי דעה בתחומי עיסוק חשובים מראה על בחינה מדוקדקת והבאת האינטרס של כל הצדדים הנוגעים בדבר, כאשר בראש ובראשונה עומדת המטרה להגן ולהציל חיי אדם.

התקן הישראלי נגזר מתקן דומה שנקבע על ידי הארגון הבינלאומי לתקינה, אולם כולל שינויים, שיפורים והתאמות לתהליכי הייצור, הבינוי, האקלים והסיכונים במדינת ישראל. חשוב לציין כי מכון התקנים הישראלי, על כל מערך התקנים הרשומים בו, פועל בשיתוף פעולה אל מול תקנים וסטנדרטים מחמירים בעולם כולו, אולם מביא את הייחודיות וההתאמה שלו לצורך של הצרכן והאזרח הישראלי, וזאת מבלי לגרוע מן הסטנדרטים הכתובים הבינלאומיים, ואף להוסיף עליהם במקרה הצורך.

קבלנים, יזמים ואדריכלים בתחום הבניה הישראלי, אינם נוטלים סיכונים מיותרים, ופונים אל החברות המקצועיות והידועות ביותר, בתחומי פתרונות גילוי אש, מיגון אש ושחרור עשן. מערכות אלו המותקנות תוך ניתוח והיכרות עם מערכות אחרות המבססות את המבנה, בניהן מערכות חשמל, אינסטלציה ומיזוג אוויר, פועלות כמערכות רדומות לאורך מרבית הזמן, כאשר ייעודן הוא למקרה פרוץ אירוע אש, מה שמחייב מערכות אמינות וחברות בעלות יכולת לבקרה שוטפת שתבטיח התנהלות ותפקוד מלא בעת אירועי אש.

 

תקנים נוספים שיכולים לעניין אותך